Monte Cassino w Parku Jordana !

3

Monte Cassino w Parku Jordana !

W tym roku dojdzie do odsłonięcia w Parku Jordana pomnika Niedźwiedzia Wojtka ( http://pomnikwojtek.wordpress.com/) – żołnierza II Korpusu, który pod dowództwem gen. Andersa walczył pod Monte Cassino.
Odsłonięcie nastąpi mimo deficytu patriotyzmu wśród krakowian, którzy dla Wojtka – znanego piwosza, ale i dzielnego wojaka, nie chcieli zrezygnować nawet z 2 puszek piwa (taki miał przydział Wojtek w ramach żołdu) aby wesprzeć budowę pomnika.
Znaleźli się jednak sponsorzy nie-krakowianie, którzy ten niedobór patriotyzmu starają się wypełnić i rodzimych krakowian zawstydzić.
Szkoci, jak wiadomo krakowianie wydaleni z Krakowa za rozrzutność, sami budują pomnik Wojtkowi w Edynburgu, nie szczędząc grosza ! http://www.wojtekthebear.org.uk/wojtekthebear.org.uk/Welcome.html
Jednak szkoda, że ich wydalono z Krakowa.

Mimo wszystko, w Parku Jordana powstanie nie tylko pomnik Wojtka, ale niedaleko od pomnika

1

znana dzieciakom górka, położona w części zabawowej Parku,

2
zostanie przekształcona w imitację Wzgórza Monte Cassino !

Trzeba będzie ją obłożyć blokami białych wapieni,  których nie brakuje w samym Krakowie, aby jak najbardziej przypominała wapienne wzgórze Monte Cassino . Na szczycie zbuduje się makietę klasztoru. W rocznicę zdobycia przez Polaków wzgórza Monte Cassino – 18 maja każdego roku – będą się tam odbywały rekonstrukcje historyczne tego tak bliskiego sercu Polaków wydarzenia.

Rajcy krakowscy, niemal w przededniu wyborów, zapewne planów nie zastopują i sami chętnie w zdobywaniu krakowskiego Monte Cassino będą brali udział, a na pewno będą pozować do zdjęć ze swoimi banerami na szczycie wzgórza – na gruzach klasztoru.

Trwa nabór do grupy rekonstrukcji historycznej walk II Korpusu, która winna rozpocząć ćwiczenia w najbliższym czasie. Gdyby udało się wypożyczyć z ZOO niedźwiedzia, o inteligencji i empatii – w stosunku do dwunożnych żołnierzy – zbliżonej do żołnierza Wojtka zadowolenie byłoby zupełne.

Można sądzić, że na rekonstrukcje zdobycia Monte Cassino będą ściągały tłumy młodzieży szkolnej, która w Parku Jordana będzie mogła się nauczyć historii i poznać smak zwycięstwa, zamiast nudzić się w szkole i doznawać porażek z powodu nieznajomości przebiegu bitwy pod Lenino, czy sposobu ‚wyzwalania’ Polski przez czerwonoarmiejców.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s