Renowacja pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Galerii Wielkich Polaków XX wieku

13

Renowacja pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego  w Galerii Wielkich Polaków XX wieku

Park im . dr Henryka Jordana

Kraków, 15 lutego 2014 r.

(tekst, zdjęcia i wideo – Józef Wieczorek)

W sobotę – 15 lutego,  pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego, odsłonięty w 2006 r.  w Galerii Wielkich Polaków  XX wieku

zdewastowany po raz kolejny w 10 -rocznicę śmierci bohatera,

Profanacja pomnika płk. Kuklińskiego w Galerii Wielkich Polaków XX wieku

1

doprowadzany jest do stanu (niemal) normalnego przez fundatora pomnika -Kazimierza Cholewę ,  Prezesa Towarzystwa  im. dr Henryka Jordana .

2

3

4

14

5

6

9

10

12

Niezależny komentarz obywatelski:

W królewskim mieście Krakowie jest piękny Park Jordana, który nazywam patriotycznym, bo takim jest od czasów dr H. Jordana, którego idee patriotyczne kontynuowane są z sukcesem przez obecnego prezesa Parku – Kazimierza Cholewę. Najlepszym na to dowodem jest autorska Galeria Wielkich Polaków XX wieku, którą tworzy obecnie 20 pomników a następne są w projektach. W tej Galerii znajduje się tez pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego ufundowany przez Kazimierza Cholewę odsłonięty w r. 2006.

W ostatnich latach pomnik był trzykrotnie profanowany. Niestety miasto nie było w stanie go zabezpieczyć przed dewastacją, podobnie jak i innych pomników (np. pomnika Inki – Danuty Siedzikówny) atakowanych przez nieznanych sprawców zwykle w okolicach patriotycznych rocznic.

Odnosi się wrażenie, że obowiązuje opcja – skoro Kazimierz Cholewa pomniki stawia i to pro publico bono, siłami społecznymi, to winien je dożywotnio pilnować, konserwować, dokonywać renowacji po haniebnych dewastacjach…..

Taką opcję zdaje się wyznają także środowiska patriotyczne, które chętnie fotografują się na tle pomników, często z banerami, ale do czynnego wspierania inicjatyw patriotycznych jakoś się nie kwapią.

Prezesa Towarzystwa tytułuje się często dyrektorem parku, co sugeruje, że na tą robotę ma pieniądze budżetowe, no i opłacanych ludzi do pomocy. Nic z tego! Robota jest społeczna, niefinansowana! Prawda jest taka, że jedni mają pieniądze, firmy, fundacje o misjach patriotycznych, ale do finansowania takich przedsięwzięć się nie angażują, a drudzy każdy czas i grosz emerycki dla uczczenia Wielkich Polaków przeznaczają.

Nieraz słyszymy, że te profanacje pomników polskich bohaterów to rezultat niewiedzy. Nic podobnego! Sam fakt profanowania pomników w okresach ‚rocznicowych’ najlepiej dowodzi, że profanujący wiedzę mają znakomitą i związani są z nadal liczną populacją zdrajców – instalatorów i budowniczych systemu komunistycznego.

Przy okazji nieraz atakuje się nasz kiepski system edukacji odpowiedzialny za niewiedzę, pomijając taktowanie edukację wyższą. Gdy tymczasem w szkołach podstawowych (fakt, że nie wszystkich) kultywuje się pamięć o ‚Ince’ a na polskich/krakowskich uniwersytetach mamy profesorów, którzy haniebnie wypowiadają się o polskich bohaterach (także o tych, których pomniki stoją w Parku Jordana – np. o rtm. W. Pileckim) czy też nie potrafią zidentyfikować w historii zła jakim był stan wojenny. I nikomu (niemal) to nie przeszkadza !

Na uczelniach fetuje się kolejne jubileusze, ale nie wiadomo na okoliczność którego z tych jubileuszów (o ile w ogóle) ‚akademicy’ rozliczą się z haniebnej postawy w okresie instalacji (i nie tylko) systemu komunistycznego. 17 – letnia ‚Inka’ ‚zachowała się jak trzeba’ , rektorzy cieszący się społecznym prestiżem (także opcji patriotycznej) nie są do tego zdolni, podobnie jak liczni nadal beneficjenci systemu zła.

W dziełach z nazwy patriotycznych, umieszcza się biogramy patriotów (np. płk. Kuklińskiego), ale z insynuacjami o dwuznacznych czynach, bez jakiegokolwiek udokumentowania, ale z poparciem/przyzwoleniem plejady utytułowanych. I jaki to może mieć skutek dla mniej ‚wyedukowanych’ ?

Dewastacje pomników Wielkich Polaków to dzieło tych, którzy nie potrafili i nadal nie potrafią się zachować jak trzeba, zdrajców uważają za bohaterów, a bohaterów za zdrajców, bo z tym się lepiej czują i łatwiej im się robi kariery w ‚opacznej’ III RP.

Józef Wieczorek

Reklamy

2 comments on “Renowacja pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Galerii Wielkich Polaków XX wieku

  1. Pingback: Pułkownik Kukliński – zwycięska misja | Żołnierze Niezłomni w Parku Jordana w Krakowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s