To biznes, a nie patriotyzm, zakłóca równowagę jordanowską w Krakowie

 

1

To biznes, a nie patriotyzm,  zakłóca równowagę jordanowską –

czyli o tym jak mieszkaniec Dzielnicy V Krakowa

równoważy rozterki Rady tej Dzielnicy

W Wiadomościach Lokalnych nr. 2 z kwietnia 2014 r. -organie Rady Dzielnicy V Krowodrza – jej przewodniczący Piotr Klimowicz alarmuje, że w Parku Jordana ‚równowaga między wychowaniem fizycznym a wychowaniem patriotycznym zaczyna być zachwiana’ a to ze względu na rzekomy nadmiar pomników już postawionych i nadal planowanych do postawienia ( przewodniczący podaje zawyżoną liczbę pomników w Parku, co świadczy, że z edukacją jest na bakier i może dlatego rola edukacyjna Parku go razi ).

Ponieważ są to pomniki Wielkich Polaków XX wieku (tworzące galerię autorstwa Prezesa Towarzystwa Parku im. dr H. Jordana- Kazimierza Cholewy) o postawach nad wyraz patriotycznych rzeczywiście zagrożenie młodzieży (i nie tylko) wychowaniem patriotycznym jest realne i budzi widoczny strach w Radzie Dzielnicy V o czym już pisałem (Strach przed patriotyzmem i edukacją ogarnął radnych Dzielnicy V w Krakowie ?https://wkrakowie2014.wordpress.com/2014/04/12/strach-przed-patriotyzmem-i-edukacja-ogarnal-radnych-dzielnicy-v-w-krakowie/)

Nie wszyscy jednak taki pogląd podzielają i np. IPN przystąpił już do opracowania specjalnego skoroszytu edukacyjnego aby przybliżyć, szczególnie młodzieży, te wielkie postaci z Parku Jordana, o których w podręcznikach zbyt wiele informacji nie ma, a w przestrzeni publicznej krążą takie dezinformacje, że stanowią realne zagrożenie dla nieuformowanych na prawdzie umysłów.

Pomnik Niedźwiedzia Wojtka – niezwykłego żołnierza Armii Andersa (pomnik gen. Andersa już się znajduje w Galerii Wielkich Polaków XX wieku) budzący kontrowersje u Rady V Dzielnicy zostanie odsłonięty w Parku podczas obchodów 70 rocznicy zdobycia Monte Casino. Będzie on stanowił ‚zwornik’ części patriotycznej/edukacyjnej i sportowej/zabawowej parku i już budzi duże zainteresowanie dzieci i dorosłych ( http://pomnikwojtek.wordpress.com/2014/04/28/konferencja-prasowa-towarzystwa-parku-im-dr-henryka-jordana-migawki/)

Ks. kardynał Stanisław Dziwisz jak zobaczył jakie postaci w Parku są uhonorowane – m. in. Kardynała Adama Sapiehy, św. Jana Pawła II, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Jerzego Popiełuszki, ks. Z. Peszkowskiego podjął już decyzję, że nie tylko Krakowskie Błonia, ale i Park Jordana będzie terenem kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Kardynał zupełnie nie zwrócił uwagi na obawy V Dzielnicy, że w wychowaniu młodzieży z tego powodu może nastąpić zakłócenie równowagi – wręcz przeciwnie.

Co więcej, ks. Kardynał, jak mi wiadomo, wyraził już chęć przewodniczenia celebrze Mszy św. i objęcia patronatem uroczystości związanej z odsłonięciem kolejnego pomnika w Galerii Wielkich Polaków XX wieku – pomnika gen. E. Zawackiej ‚Zo’, a biskup polowy WP ks. Józef Guzdekma patronować odsłonięciu pomnika ks. W. Gurgacza.

Czyli do nadmiaru pomników (w ujęciu V Dzielnicy) i naruszenia rzekomej równowagi zamierzają się przyczynić. I chwała im za to.

Muszę jednak zmartwić V Dzielnicę jeszcze bardziej, gdyż wśród planowanych nowych pomników ma stanąć też pomnik biskupa Albina Małysiaka, szczerego patrioty, także zasłużonego dla ‚nadmiaru’ pomników w Parku Jordana. Sam kilka z tych ‚nadmiarowych’ pomników poświęcał, a teraz w kilka lat po śmierci sam ma tam stanąć.

(bp Albin Małysiak przez wiele lat był proboszczem parafii NMP z Lourdes, największej parafii V Dzielnicy. Swe materiały – Wiadomości Lokalne, w których pisze się takie rzeczy jakie się pisze, V Dzielnica rozprowadza w tejże parafii i reklamuje swe działania na tablicy przy kościele. Ciekawe jakie kroki V Dzielnica podejmie aby pomnik b. proboszcza tej parafii nie stanął w Parku Jordana dla utrzymania ‚równowagi’ jordanowskiej.)

Zaczynam się martwić o zdrowie Rady V Dzielnicy, i nie wiem czy ten stan rzeczy przeżyje, więc radzę Radzie aby zrezygnowała z dalszych trosk i utrapień i złożyła swoje mandaty.

Nie znaczy to jednak, że nie podzielam opinii o zachwianiu równowagi w Parku Jordana. Jak najbardziej ona od kilku co najmniej lat występuje, bo część sportowa parku jakby była ograniczana częścią biznesową. Zgodnie z ideą H. Jordana korzystanie z Parku dla sportu i rekreacji było darmowe, a oprócz boisk i przyrządów gimnastycznych były szatnie i natryski. Dziś mamy boiska, ale zaplecza nie ma, szatni, ani nawet umywalek – brak, natomiast jest sektor biznesowy – Bajlandia z płatnym korzystaniem m. in. z ‚oczka’ wodnego i gokartów szalejących po całym parku, stanowiących zagrożenie dla korzystających z patriotycznego sektora parku. Zamiast zachowania równowagi wychowania sportowego i patriotycznego mamy ograniczenie wychowania sportowego na rzecz działalności biznesowej stanowiącej także zagrożenie dla wychowania patriotycznego.

Uprzywilejowanie dojazdu do części biznesowej (po chodniku !) powoduje dewastacje części spacerowej wzdłuż parku, tak że, szczególnie po deszczach, można tam stracić równowagę na błotnistych głębokich koleinach jadąc na rowerze, czy idąc z wózkiem dziecięcym.

O tych problemach, w swej pozbawionej należytej równowagi analizie sytuacji w Parku, Rada V Dzielnicy (nie)taktowanie milczy odwracając ‚kota ogonem’.

To nie pomniki, lecz uprzywilejowany biznes zakłóca w Parku równowagę jordanowską i dobrze by było aby w części rekreacyjnej wrócić do czasów H. Jordana i zbudować należyte zaplecze. Natomiast część patriotyczna godnie do tradycji H. Jordana nawiązuje i Prezesa Parku Kazimierza Cholewę należy w tych działaniach wspierać, a nie szukać możliwości aby im przeszkodzić!

Józef Wieczorek

mieszkaniec V Dzielnicy Krakowa

P.S.

W Wiadomościach Lokalnych, nawet w tekstach o Parku, nie widać pomników polskich bohaterów w Parku Jordana (jest ich podobno nadmiar, ale Wiadomości tego rzekomego nadmiaru nie potrafią udokumentować, wręcz przeciwnie), natomiast w każdym numerze Wiadomości na ostatniej stronie można zauważyć spore kolorowe zdjęcie przewodniczącego V Dzielnicy, nic nie wnoszące do poznania problemów V Dzielnicy, ale finansowane z budżetu miasta (jego mieszkańców). Dzielnica V na komunikację z mieszkańcami ma spory budżet, ale niestety z mieszkańcami przedkładającymi Radzie problemy dzielnicy i propozycje rozwiązań (gratis !) wcale nie chce się komunikować. Rada Dzielnicy winna służyć jej mieszkańcom.

Komu służy Rada V Dzielnicy Królewskiego Miasta Krakowa ?

jw

 

Reklamy

5 comments on “To biznes, a nie patriotyzm, zakłóca równowagę jordanowską w Krakowie

 1. Pingback: Święto Flagi – kontrasty krakowskie | Józef Wieczorek w Krakowie (i nie tylko) w 2014

 2. Pingback: Lekcja historii w Patriotycznym Parku Jordana | Józef Wieczorek w Krakowie (i nie tylko) w 2014

 3. Pan Wieczorek zarzuca radnym Dzielnicy V, że razi ich patriotyzm. Wypada więc nadmienić, że dzięki Radzie Dz. V mamy w Krowodrzy Rondo im. Żołnierzy Wyklętych. Nikt też nie kwestionuje zasług dla Ojczyzny Polaków, których popiersia znajdują się w Parku.
  Przykro jednak, że pan Wieczorek czyta felieton przewodniczącego RDV „bez zrozumienia”. Rada Dz. V wielokrotnie występowała do ZIKiT, i nie tylko, o cofnięcie pozwolenia na wjazd do Parku im. H. Jordana samochodom – niestety bez powodzenia (nie ma tego, kto by „miał władzę” cofnąć pozwolenia wydane przez… ZIKiT). Rada wystąpiła również o przywrócenie bezpłatnych łazienek (toalety, prysznice) na terenie „podległym” Bajlandii. I to nie RDV wydaje pozwolenia na „biznes” w Parku, tylko instytucje miejskie i do nich należy kierować pretensje.
  Oczywiście, racją jest, że rada dzielnicy powinna służyć mieszkańcom – i tak jest! Ale radni nie są cudotwórcami i nie są w stanie spełniać, często utopijnych, rozwiązań proponowanych przez mieszkańców. Rada może tylko wnioskować o pewne rozwiązania do jednostek miejskich, które bywają bardzo oporne w negocjacjach, żeby wspomnieć tylko ZIKiT…
  Zatem zapraszam pana Wieczorka do zapoznania się z uchwałami Rady Dzielnicy V Krowodrza, zamiast czytać tylko wybiórczo zdania z felietonu na ostatniej stronie Wiadomości Lokalnych.

  • Proszę przeczytać ze zrozumieniem to co pisze się w Wiadomościach Lokalnych za pieniądze podatnika i to co ja napisałem. Ponadto znacznie lepiej komunikują się ze mną np. ministrowie, a nawet prezydent Obama ( na niego podatków nie płacę ) niż Rada z moich podatków utrzymywana. Co do osiągnięć Rady u ZIKiTu to postawienie barier utrudniających wjazd karetek pogotowia do Parku jest jednak osiągnięciem – co dokumentowałem.

 4. Pingback: Patriotyczny Park Jordana na celowniku Gazety Wyborczej ! | Józef Wieczorek w Krakowie (i nie tylko) w 2015 r

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s