Profanacja Skały Papieskiej na Krakowskich Błoniach

2

Profanacja Skały Papieskiej na Krakowskich Błoniach

23 kwietnia 2014 r.

(zdjęcia i tekst  – Józef Wieczorek)

Skała Papieska na Krakowskich Błoniach, symboliczna pamiątka po kilku Mszach św. jakie odprawił  tam Jan Paweł II  podczas pielgrzymek do Polski, została sprofanowana 23 kwietnia 2014 r. Smarem na skale namalowano wielką gwiazdę Dawida.

Tak na kilka dni przed kanonizacją Wielkiego Papieża i Polaka przypomniano o tej symbolicznej Skale – miejscu gdzie gromadzą się krakowianie ( i nie tylko), palą znicze, składają kwiaty,  którymi dekorują też napis ‚ Ty jesteś skała’.  Po śmierci Jana Pawła II nieraz odbywały się przy Skale nabożeństwa,  często wierni się tu modlą, a potem można spotkać obraźliwe wpisy internetowe , że zapewne są to poganie,  bo modlą się do kamienia !

O symbolice Skały informuje stosowna tablica umocowana na osobnym bloku granitowym .

Profanacja zapewne nastąpiła w nocy, bo w dzień jest to miejsce często uczęszczane przez pieszych i rowerzystów.

Smar przypomina ten, którym niedawno nieznani sprawcy  sprofanowali pomnik pułkownika Kuklińskiego w pobliskim Parku Jordana. Rejon Skały Papieskiej, położonej naprzeciw stadionu Wisły nie jest objęty monitoringiem.

Trudno nie wiązać tego haniebnego wydarzenia z tym co dzieje się w Polsce, także w Sejmie, który nie jest w stanie przyjąć przez aklamację uchwały stwierdzającej m.in., że kanonizacja „będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła”. 

Wielu nie chce i nie  jest w stanie poznać ani intelektualnej, ani duchowej spuścizny Największego z Polaków, niszcząc w miarę swych nikczemnych możliwości to co  jest z Nim związane.

5

3

6

1

Skała wieczorem została  oczyszczona  przez służby miejskie

7

8

ale otoczenie wymaga  uporządkowania przed kanonizacją Jana Pawła II. Niezbędny jest też monitoring tego miejsca – pamiątki po spotkaniach milionów  z Ojcem Świętym.

Reklamy

8 comments on “Profanacja Skały Papieskiej na Krakowskich Błoniach

 1. Pingback: Portal Informacyjny KMN » Profanacja Skały Papieskiej na Krakowskich Błoniach

 2. Pingback: DziennikPolski.eu - Józef Wieczorek: Profanacja Skały Papieskiej na Krakowskich Błoniach

 3. Bulwersuje tak bezczelna profanacja pamiątki po spotkaniach z naszym umiłowanym Ojcem Świętym – Świętym Janem Pawłem II..Często mówi się , że ze zła może wypłynąć dobro. Mam nadzieję, że teraz miasto uporządkuje wreszcie teren wokół historycznego głazu, najwyższy już czas by rosły tam piękne kwiaty – żółte, białe, czerwone. Oczywiście miejsce winno być ogrodzone i monitorowane..
  W czasie rzadkich spacerów przez Błonia odczuwałam wielki smutek, że teren koło głazu jest tak zaniedbany. Przynosi to wstyd miastu, które tak kochał Święty Ojciec
  Jan Paweł II, wstyd miastu i włodarzom miasta Krakowa. Maria-

 4. Pingback: PROFANACJA GŁAZU PAPIESKIEO NA KRAKOWSKICH BŁONIACH | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

 5. Pingback: PROFANACJA GŁAZU PAPIESKIEDO NA KRAKOWSKICH BŁONIACH | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

 6. Pingback: PROFANACJA GŁAZU PAPIESKIEGO NA KRAKOWSKICH BŁONIACH | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

 7. Pingback: PROFANACJA GŁAZU PAPIESKIEGO NA KRAKOWSKICH BŁONIACH | Aleszum

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s